Jakie dokumenty i formalności

Abyśmy mogli otrzymać kredyt hipoteczny na budowę naszego wymarzonego oraz długo planowanego domu na początek musimy przygotować cały szereg niezbędnych dokumentów.

Wbrew pozorom nie jest to tak bardzo skomplikowane jakby mogło się wydawać, wymaga jednak od nas poświęcenia pewnej ilości wolnego czasu. Ubiegając się o kredyt hipoteczny na budowę domu musimy pamiętać również o tym, że w tym wypadku wymagana ilość dokumentów jest nieco większa niż w przypadku kredytu na zakup mieszkania.

Poza oczywistymi dokumentami, takimi jak na przykład potwierdzenie naszej zdolności kredytowej, czy też odpis z księgi wieczystej działki budowlanej potrzebować będziemy jeszcze kilka dodatkowych dokumentów. Bardzo ważnym dokumentem będzie pozwolenie na budowę naszego domu. Aby jednak takie pozwolenie otrzymać musimy posiadać gotowy projekt budowy domu oraz dokument potwierdzający możliwości zabudowy na danej działce. Gotowy projekt budowy najłatwiej jest wybrać z oferty biura architektonicznego. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak zlecenie wykonania projektu według własnego pomysłu. W takim przypadku nasz dom będzie wyglądał na pewno tak jak byśmy tego chcieli.

Bardzo ważną rzeczą podczas składania wniosku o zezwolenie na budowę, jest to aby pamiętać o dołączeniu do takiego wniosku odpowiedniej ilości kopii projektu budowlanego oraz stosownych opinii, czy pozwoleń.

W sytuacji gdy budowa naszego domu zlecona jest developerowi potrzebna będzie umowa z deweloperem oraz wszelkie dokumenty rejestrowe dewelopera. Jest to na przykład wpis do ewidencji działalności gospodarczej, czy odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

W przypadku kredytu na budowę domu systemem gospodarczym, potrzebny będzie nam projekt budowlany, pełny kosztorys, umowy z wykonawcami niektórych zleceń, robót na budowie oraz specyfikacja materiałów. W przypadku systemu gospodarczego, bank może wymagać trochę innego sposobu udokumentowania kosztów budowy naszego domu. Często bywa tak, że bank ustala pewną granicę kwoty jaką trzeba udokumentować rachunkami i fakturami za wykonane prace. Niektóre banki jednak takich dokumentów wcale nie wymagają. Warto jest więc od samego początku poszukać banku, który nie posiada tego typu wymagań. Jak widać więc w przypadku kredytu budowlanego będziemy zmuszeni poświęcić trochę więcej wolnego czasu i dopełnić wszelkich niezbędnych formalności. Jednakże korzyści z budowy własnego, wymarzonego domu są nie ocenione więc warto jest dla osiągnięcia tego celu trochę się poświęcić.

GD Star Rating
loading...
Jakie dokumenty i formalności, 9.0 out of 10 based on 2 ratings

Jedna odpowiedź do Jakie dokumenty i formalności

  1. edyta pisze:

    Kredyt wziąć ale na dogodnych warunkach dla kredytobiorcy i aby one nie zmieniały się za często i by kredytobiorca miał czarno na białym

    GD Star Rating
    loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *