Działka na kredyt

Od pewnego czasu zdecydowanie wzrosła ilość zaciąganych kredytów hipotecznych na budowę domu, rośnie też liczba kredytów na działkę.

Taka sytuacja spowodowana jest najprawdopodobniej stale rosnącymi cenami mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Często również wynika to z faktu, iż chcemy po prostu posiadać własny dom z dala od miejskiego zgiełku. Bardzo łatwo zauważyć także, że obecnie zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania to wydatek podobnej wielkości jak w przypadku kredytu na budowę domu wraz z zakupem działki budowlanej.

Bardzo dużo osób w ostatnim czasie zauważyło również pewną sposobność zysku jaką niesie za sobą zakup działki budowlanej na kredyt. Mianowicie kupując działkę budowlaną na kredyt zapłacimy również odsetki oraz marże jaką pobiera danym bank, okazuje się jednak, że po pewnym czasie od zakupu działki możemy ją sprzedać z pewnym zyskiem, który w rezultacie jest i tak wyższy niż zapłacone odsetki oraz marże.

Większość banków obecnie w swojej ofercie posiada kredyty na kupno działek budowlanych oraz takich, które w przyszłym czasie będą gotowe do zabudowy. Istnieją jednak pewne utrudnienia związane z zaciągnięciem kredytu na działki nie w pełni budowlane. Spora część banków bowiem nie chce kredytować takiego rodzaju działek. Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia kredytu na zakup działki rolnej na przykład za pośrednictwem innej posiadanej przez nas nieruchomości. Taką możliwość jednak mają nie liczni. Inną możliwością na rozwikłanie tego problemu, jest wybór banku, który udziela kredytu na zakup działki jeśli spełnia pewne kryteria. W takim przypadku działka taka musi posiadać pewne stadium zagospodarowania, lub musimy uzyskać zaświadczenie z gminy o jej zabudowie.

Gdy dokonamy już wyboru odpowiedniego banku musimy pamiętać o zgromadzeniu odpowiednich niezbędnych dokumentów, aby taki kredyt uzyskać. Jednym z najważniejszych dokumentów będzie na pewno odpis z księgi wieczystej nieruchomości oraz wypis z rejestrów gruntów, który potwierdzi przeznaczenie danej działki. Dodatkowo powinniśmy przygotować wypis z planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzję o spełnieniu warunków zabudowy, ponieważ większość banków takich dokumentów również będzie od nas wymagać.

Jak widać więc zaciągniecie kredytu hipotecznego na zakup działki jest dość skomplikowaną procedurą, która może zająć nam dość sporą ilość czasu. Dlatego też osoby oferujące sprzedaż działek budowlanych wolą sprzedać je osobą dysponującym własnymi środkami, ponieważ znacznie skraca to czas całej transakcji. Częstym rozwiązaniem zakupu działki jest więc, zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością. W takim przypadku otrzymaną gotówkę przeznaczyć możemy na dowolny cel, bez informowania o tym banku.

GD Star Rating
loading...
Działka na kredyt, 8.5 out of 10 based on 2 ratings

Jedna odpowiedź do Działka na kredyt

 1. enryk pisze:

  witam,
  Interesuje mnie kredyt łącznie na zakup działki i budowę domu.
  szperałem trochę w internecie i widzę że to wcale nie jest łatwe.
  Czy jest jakiś bank który udziela takich kredytów?
  Bo kredyt na zakup działki a potem znów nowy kredyt budowlany na budowę domu jest mało atrakcyjny i skomplikowana procedura jest

  GD Star Rating
  loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *